Klub
O Klubie                           
O Klubowiczach               
Forum                              
Samochody Klubowiczów
Wstąp do klubu               
Rabaty dla Klubowiczów  
Gadżety Klubowe            
Stowarzyszenie               
Vento
Home                                 Dane techniczne              
Zdjęcia                            
Instrukcja obsługi            
Historia                            
Porady                             
Linki                                 
Reklama
 Historia Volkswagena Vento

 

Produkcja Golfa z dużym bagażnikiem czyli Volkswagena Vento rozpoczęto w 1992 roku a zakończono w 1998 roku wprowadzając na rynek następcę znanego w Europie pod nazwą Bora. Vento to limuzyna charakteryzujące się obszernym wnętrzem i bardzo dobrą jakością wykonania. Dostępne jest z silnikami 1,6 l, 1,8 l, 2,0 l i 2,8 l VR6 i trzema dieslami 1,9 l. Wszystkie auta w standardzie posiadają wspomaganie układu kierowniczego, napinacze pasów oraz immobiliser.

Nadwozie Vento oparte jest na Golfie III generacji. Główną różnicą jest tylna partia karoserii. Wydzielony bagażnik tworzy ładną całość z 550 litrowym bagażnikiem (845 litrów po złożeniu siedzeń), którego pokrywa otwiera się bardzo wysoko, dając łatwy dostęp do komory bagażowej. Wnętrze prawie w całości przejęto z Golfa z wyjątkiem paru detali takich jak inne wloty powietrza, obrotomierz w standardzie i parę innych rzeczy. Trzeba do tego dodać, że niestety części do Vento są czasami droższe, ale wiele z nich pasuje od Golfa III.

Najczęstszymi usterkami są:

  • wycieki oleju

  • sporadyczne nieszczelności nagrzewnicy

  • awarie pompy wodnej

  • wypalenie uszczelki pod głowicą

  • zerwanie paska rozrządu

  • nie równomierne działanie hamulców tylnych

  • przepalenia bezpieczników świec żarowych

  • zużycie zawieszenia (amortyzatory, łożyska)

W najnowszym raporcie usterkowości TUV z lutego 2006 roku Volkswagen Vento zajmuje 40 miejsce wśród aut 8 i 9 letnich oraz 35 miejsce wśród aut 10 i 11 letnich. Całkiem nieźle...

 

Poniżej cała tabela: (kliknij aby powiększyć)

 

 

Historia marki Volkswagen:

1875 – 3 września – narodziny Ferdinanda Porsche.

1931 – Porsche wynalazł drążki skrętne. Porsche narysował pierwsze szkice Garbusa.

1934 – Hitler zleca Porsche wyprodukowanie Garbusa lub KdFWagen.

1935 - Berlin Auto Show, Hitler oznajmia, że Porsche wymyślił auto dla ludu.

1936 – Pierwsze testy drogowe nowego prototypu.

1937 – Zostaje wyprodukowanych trzydzieści prototypów nazwanych serią 30.

1938 – Zakupiono ziemię w Wolfsburgu, na której ma powstać fabryka VW. 28 maja – ceremonia wkopania “kamienia" pod budowę nowej fabryki VW. To będzie największa fabryka umieszczona pod jednym dachem.

1939 – Oficjalne pokazanie KdFWagen na Berlin auto show. Rozpoczęcie II Wojny Światowej....

1940 – Stworzono Kubelwagen dla niemieckiej armii.

1942 – Amfibie dla armii niemieckiej.

1944 – Armię innych krajów bombardują fabrykę niszcząc 2/3.

1945 – Maj, wojna się skończyła. Nadszedł czas na odbudowanie farbyki. Brytyjskie wojska przejmują kontrolę nad ziemią Wolfsburską i wracają z powrotem to starej nazwy – WOLFSBURG. Porsche jest przesłuchiwany pod zarzutem nazistowskich koneksji. Co prawda zostaje oczyszczony z zarzutów, ale i tak zostaje uwięziony we Francji wraz ze swoim dwuletnim synem Ferrym.

1946 – Skonstruowano 1785 samochodów, głównie ręcznie, zostają one przekazane armii jako lekkie pojazdy wojskowe.

1947 - Wolfsburg wypuszcza partię 19,000 samochodów eksportując je do Holandii. Ben Pon zaczyna sprzedawać VW w Holandii i proponuje Charles’owi Radclyffe’owi produkcję transportera, lecz zostaje ona od razu odrzucona.

1948 – Zostaje powołany nowy dyrektor - Heinz Nordhoff. Wyprodukowano 20 tysięcznego Garbusa. Powstają trzy prototypy Hebmuller’a. Wilhelm Karmann Sr. pokazuje Garbusa Cabrio. Henry Ford zgłasza chęć kupna VW a potem zmienia zdanie... (Garbus mógłby zmniejszyć sprzedaż Forda T.)

1949 – 17 styczeń. Pierwszy garbus w Ameryce zostaje zakupiony przez Ben Pon’a. Max Hoffman zostaje pierwszym importerem. Hebmuller zaczyna produkcję, ale krótko po tym fabryka w Wulfrath zostaje zniszczona przez ogień. 696 aut zostaje złożonych z dostarczonych części do 1953 roku, kiedy to Hebmuller zamyka przedsięwzięcie.

1950 – Zaczynają być produkowane Vany Transporter i mikro busy. Wyprodukowano 100 000 garbusów i 1000 Cabrio. Porsche obchodzi swoje 75 urodziny i wreszcie odwiedza Wolfsburską fabrykę. Jego marzenie się spełniło, auta wymyślone I skonstruowane przez niego są częstym widokiem na autostradach.

1951 – 10 stycznia Porsche umiera.

1952 – Kompania Westfalia przerabia vany VW na kampery w miejscowości Widenbruck w Niemczech. Powstaje pierwsze „koło” (klub lub coś takiego) posiadaczy Garbusów. Zaczęto produkcje pick-up’ów. Wilhelm Karmann umiera w wieku 82 lat. W Kanadzie pojawia się pierwszy Garbus.

1953 - VW otwiera fabrykę w Sao Paolo w Brazyli. Wyprodukowano pół miliona Garbusów.

1954 – Karmann produkuje pierwszego Cabrio, startuje EMPI. Były dwie, cztero osobowe Ghie, lecz projekt po przeanalizowaniu zostaje zatrzymany.

1955 – Kwiecień, tworzy się Volkswagen of America. Powstaje milionowy Garbus. Karmann Ghia zostaje oficjalnie zgłoszony do sprzedaży.

1956 - 19 kwietnia, wyprodukowano ostatniego Transportera w Wolfsburgu, produkcja zostaje przeniesiona do Hannoveru.

1957 – Zostaje wyprodukowane Cabrio firmy Karmann Ghia. Powstaje dwu milionowy egzemplarz garbusa.

1958 - Volkswagen of America zostaje "córką" Wolfsburgskiej fabryki.

1959 - Transporter otrzymuje w pełni zsynchronizowaną skrzynie biegów. Sprzedano trzy milionowego Garbusa.

1960 – Powstaje Volks-Liner, długa na 17 stóp drewniana łódź napędzana silnikiem z garbusa o mocy 36 KM. Wyprodukowano tylko parę sztuk. Pokazano Kombi. Wyprodukowano cztero milionowy egzemplarz Garbusa.

1961 - Październik, Na Frankfurt Auto show pokazano trzecią odsłonę. W grudniu wyjeżdża pięcio milionowy egzemplarz.  

1962 – Wprowadzono do produkcji Squareback i Fastback. Heinz Nordhoff lokuje Szefostwo Volkswagen of America w Englewood Cliffs w New Jersey. Październik – 6 milionów egzemplarzy Garbusa i million transporterów.

1963 – Październik – 7 milinów garbusów.

1964 – Czerwiec - 8 milionów Garbusów. Grudzień - 9 milionów Garbusów. W ostatnim roku VW wyprodukował Amerykańskiego Garbusa. Wszystkie Garbusy dla amerykanów są produkowane w Emden.

1965 – Wrzesień – 10 milionowy Garbus.

1966 – Pierwszy oficialny Garbus zostaje sprowadzony do USA, w kwietniu wyprodukowano 11 milionowy egzemplarz Garbusa.

1967 - Pękające szyby w Garbusach.

1968 – W kwietniu umiera Heinz Nordhoff.

1969 – VW zostaje pokazany na Frankfurt Auto Show.

1970 – W ostatnim roku można było kupić Garbusa Cabrio w standardowym wyposażeniu, teraz są dostępne tylko Super Garbusy.

1971 - GArbus zostaje wyprodukowany w Puebla Mexico w fabryce VW.

1972 – 12 lutego 15,007,034 Garbus zjeżdża z montowni bijąc rekord całej produkcji Forda T.

1973 – VW zostaje sprowadzony do USA. Jest to pierwszy w historii samochód sprowadzony z Meksyku do USA.

1974 – W czerwcu zjeżdża z taśmy Garbus numer 11,916,519 jako ostatni Garbus wyprodukowany w Wolfsburskiej fabryce. Jego produkcja w Niemczech została zakończona na zawsze. W styczniu zakończono produkcję Karmann Ghia. Przedstawiono nowe, epokowe prototypy: Golf i Scirocco.

1975 – Cała roczna sprzedaż w USA wyniosła tylko 25,000 sztuk. Ostatni rok dla super garbusa. Zaczyna się produkcja Rabbita. 

1976 – Powstaje amerykański klub koneserów marki Volkswagen. Pokazano Polo i Golfa G.T.I. na  Frankfurt Auto Show.
1977 – Ostatni rok Super Garbusa w Stanach.

1978 – Styczeń to miesiąc produkcji ostatniego niemieckiego Garbusa w Emden.

1980 – 10 stycznia Karmann produkuje ostatniego Garbusa. Jest to ostatni, 4,572 garbus sprzedany w USA. Przedstawiono nowe modele: Jetta, Vanagon i Rabbit Pickup.

1981 – Wyprodukowano 20 milionowy egzemplarz Garbusa w Puebla Mexico.

1982 – W USA pokazano model Quantum. Ostatni rok produkcji chłodzonego powietrzem Volkswagena w Niemczech.

1983 – Pokazano drugą generację Volkswagena w Europie.

1985 – W USA Rabbit zmienia nazwę na Golf. Druga generacja Golfa i Jetty zostaje pokazana w Stanach

1997 – Garbus Alberta Kleina z 1996 roku pokonuje milion mil. W Stanach pokazano VW FOX’a

1992 – Zostaje zaprezentowane Vento. W USA nie sprzedano żadnego Transportera. W maju powstaje firma Volkswagen Polska z siedzibą w Poznaniu.

1993 – Zakończono produkcję Fox’a.

1994 – W styczniu VW pokazuje Concept One na Detroit International Auto Show.

1995 – W Europie pokazano Sharan’a.

1997 – Przeróbka Transportera na camper zostaje wykonana przez Winebego zastępując firmę Westfalia. W Europie pokazano silnik VR6.

1998 – W styczniu pokazano model NEW BEETLE na Detroit International Auto Show. Volkswagenizm staje się "cyber" religią.

1998 - rozpoczyna się seryjna produkcja Lupo, który jest początkiem nowej generacji małych i oszczędnych samochodów koncernu VW, a także produkcja modelu Bora.

1999 - Volkswagen pokazuje kolejną, nową generację swoich aut. Volkswagenizm  rozrasta się – pierwsza „pielgrzymka” do Wolfsburga.

2000 - powstało w Wolfsburgu Autostadt - „miasteczko koncernu Volkswagen”, w którym odwiedzający mogą nie tylko przyjrzeć się osiągnięciom koncernu w dziedzinie motoryzacji, lecz także interesująco spędzić wolny czas. Klienci odbierają tu kupione przez siebie samochody, które czekają na nich w jednej z dwóch szklanych wież - symbolach Autostadt.

2001 - 26 listopada w fabryce Volkswagena w Wolfsburgu z taśmy zjechał 33.333.333 samochód. Tak wysoka liczba pojazdów wyprodukowanych w jednej fabryce to sukces niespotykany w historii motoryzacji.Tego samego dnia polski importer Volkswagena - firma Kulczyk Tradex uzyskała certyfikat jakości na zgodność z normami ISO 9002. Jest jednym z pierwszych w Europie Środkowej partnerów Volkswagen AG, który uzyskał taki certyfikat.

2001 - 11 grudnia uroczyście otwarto Szklaną Manufakturę w Dreźnie. Jej otwarcie oznacza rozpoczęcie produkcji nowej luksusowej limuzyny pod nazwą Phaeton, która pojawiła się na rynku wiosną 2002.

2005 – 30 listopada jest 20-lecie Multivana. Historia VW Multivana sięga 1985 roku. Wówczas to przedstawiono go na targach frankfurckich. Zyskał od razu sympatię publiczności i określenie "samochód do różnych zadań". Rok później rozpoczęła się produkcja seryjna. Tym samym zamknięto lukę pomiędzy VW Transportem a wersjami Kombi i Caravelle. Na rynek wszedł samochód, w którym można było wygodnie przenocować, przewieźć duże ładunki lub zabrać na wakacje liczną rodzinę

2006 – 17 marca mija  30 lat Golfa GTI. Grand Tourisme Injection – przyjemność z jazdy, dynamika i perfekcja.

2006 – 24 marca w obecności wszystkich pracowników Volkswagen Sachsen GmbH z taśmy montażowej zjechał 1.500.000 VW Passat wyprodukowany w Mosel. Jubileuszowy pojazd to przeznaczona na rynek amerykański limuzyna z silnikiem 3,6 V6 FSI w wersji highline. Do odbiorców trafi poprzez port w Eden, Atlantyk oraz port w Houston. Passat montowany jest nieprzerwanie od lipca 1973r. - od momentu, kiedy to zastąpił modele 1600 i 411. W Mosel produkcję rozpoczęto w 1996 roku.

Historia VW przygotowana i przetłumaczona przez Andrzeja Chechlińskiego.

 

wstecz

 
© Volkswagen Vento Klub Polska' 2007